Edna Mrnjavac, Nadia Pavia, Marta Cerović
Streszczenie
Wprowadzenie: Dopiero niedawno łańcuch dostaw w turystyce, w tym w hotelarstwie, stał się przedmiotem badań. Jest to spowodowane przekonaniem, że łańcuch dostaw może przyczynić się do poprawy jakości i obniżenia kosztów usług hotelowych. W warunkach silnej konkurencji, firmy hotelowe ciągle dążą do poprawy organizacji procesów biznesowych. Wejścia tych procesów, zależne od zaopatrzenia, określają cechy produktu końcowego. Pytanie brzmi, czy przedsiębiorstwa hotelowe powinny stosować zasady łańcucha dostaw przy organizacji zaopatrzenia, a jeśli tak, to w jakim stopniu? W jakim stopniu, jeśli w ogóle, jest możliwe zdefiniowanie uniwersalnej koncepcji zaopatrzenia logistycznego, czy też specyfika przedsiębiorstwa hotelarskiego stanowi główne kryterium w stosowaniu zasad łańcucha dostaw? Ze względu na złożoność hotelowych procesów biznesowych i roli zaopatrzenia w całym procesie usługowym, badania będą ograniczone do wspomnianego segmentu. Badania, których wyniki przedstawiono w niniejszym opracowaniu mają charakter wstępny, obejmują niewielką liczbę hoteli, o różnych charakterystykach i zlokalizowanych w różnych miejscowościach. Celem badania jest sprawdzenie, czy istotnie różniące się przedsiębiorstwa hotelowe mają wspólną podstawę dla realizacji procesu zaopatrzeniowego, ponieważ byłoby to wskazywać na możliwość zaprojektowania dla nich wspólnego modelu.
Metody: Metody definiowania, indukcji i dedukcji zostały wykorzystane w formułowaniu pojęć i podstawowych cech łańcucha dostaw hoteli. Hotelowe procesy biznesowe były badane za pomocą metod analizy i syntezy. Metoda wywiadu została użyta do badania procesu zaopatrzenia z perspektywy zarządu hotelu.
Wyniki: Badania wykazały, że hotele wykorzystują pewne zasady łańcucha dostaw w organizacji procesów zaopatrzeniowych. Wskazano również na nierozłączność zasad łańcucha dostaw, zaopatrzenia i organizacji przedsiębiorstwa: odpowiednia organizacja jest niezbędna do stosowania zasad łańcucha dostaw, ale może również istnieć relacja odwrotna. Zasady organizacji łańcucha dostaw oraz zarządzania są obecne we wszystkich badanych hotelach, ale w różnym stopniu. Podczas gdy najniższa cena jest wskazywana jako podstawowy cel zaopatrzenia, trzeba wziąć pod uwagę inne elementy, takie jak jakość zaopatrzenia, produktów i usług, ponieważ to sprawia, że z usług hotelu będą zadowoleni goście.
Wnioski: Obecność elementów łańcucha dostaw w zaopatrzeniu koreluje z wielkością hotelu, ale nie z rodzajem hotelu lub jego lokalizacją. Podstawą organizacyjną samodzielnych hoteli jest lepsze dostosowanie się do rozwoju łańcuchów dostaw. Mniej formalna organizacja biznesowa i zdecentralizowane zaopatrzenie stwarza odpowiednie warunki do koncentracji się na skutecznym zarządzaniu procesem biznesowym w celu zwiększenia jakości produktu. W przeciwieństwie do tego, scentralizowane zaopatrzenie, osadzone w bardziej sztywnej organizacji przedsiębiorstw hotelowych stwarza szereg barier, które kolidują z koncepcją łańcucha dostaw. Częściowo z tego powodu, podstawowym celem przedsiębiorstw hotelowych jest niska cena, a jakość jest jedynie drugorzędnym celem. Struktury łańcucha dostaw są obecne w obu przypadkach, a wysoko na liście celów zaopatrzenia jest budowanie dobrych relacji z czołowymi dostawcami. Zaopatrzenie zorganizowane jest w ten sposób, żeby koncentrowało się na sprawach długoterminowych; okresowo analizowało rynek dostawców i warunki handlowe oraz, jeśli to konieczne, dokonywało zmian dostawców i relacji z nimi.
Zaopatrzenie w łańcuchu dostaw – element konkurencyjności usług hotelowych
Artykuł