Agnieszka Strużyna
Streszczenie
Cel – Celem artykułu jest kompleksowe podejście do tematu łańcuchów dostaw w branży certyfikowanej żywności ekologicznej. Omówienie cech identyfikujących wybraną gałąź łańcuchów dostaw, omówienie podstawowych metod działania w tym obszarze oraz omówienie wybranych ryzyk, które można w nim zidentyfikować.
Metodologia – Do opracowania artykułu zastosowano przekrój literatury naukowej z ostatnich piętnastu lat, dokumenty unijne związane z zagadnieniem oraz najświeższe źródła internetowe – strony branżowe zarówno związane z logistyką i łańcuchami dostaw, jak i żywnością ekologiczną. Dane i informacje z tych dwóch gałęzi zostały przeanalizowane, a następnie połączone i prezentują obecną sytuacje w obszarze łańcuchów dostaw żywności ekologicznej.
Wnioski – Łańcuch dostaw żywności ekologicznej różni się od łańcucha dostaw żywności konwencjonalnej. Związane jest to z innymi parametrami jakościowymi dla obu rodzajów żywności oraz innymi oczekiwaniami konsumentów. Rozwój rynku żywności BIO wymusza rozwój krótkich łańcuchów dostaw. W przyszłości skrócenie łańcuchów dostaw, zwłaszcza w przemyśle spożywczym będzie coraz istotniejsze. W konstruowaniu łańcucha dostaw certyfikowanej żywności ekologicznej należy stawiać nacisk na przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi ogniwami, bo zmniejsza to ryzyko przerwania łańcucha dostaw, łańcucha chłodniczego i marnotrawienia żywności.
Słowa kluczowe: łańcuch dostaw, żywność ekologiczna, Short Food Supply Chain, ryzyko, przepływ informacji
Klasyfikacja JEL: Q130, R410, Q170, Q180, F190
PDF (pobierz): Problematyka ciągłości łańcucha dostaw w spożywczym biznesie ekologicznym
Artykuł